Strona główna

Dla każdego

Balfolk nie zadaje pytań, balfolk akceptuje <3

Każdy jest mile widziany, bez względu na wiek, płeć, pochodzenie i bagaż życiowy.

Dołącz do nas

Nie wymagamy doświadczenia tanecznego ani partnera.
Aby zacząć z nami przygodę,
po prostu przyjdź i przekonaj się jak łatwo i przyjemnie można tańczyć balfolk.

Wspólny język

Wśród członków naszej społeczności mamy osoby wielu narodowości. Nawet jeśli nie mówisz po polsku, śmiało przyjdź, w tańcu na pewno znajdziemy wspólny język.

o nas

Przyszłość to folk. Bal Folk

Balfolk czyli co? Balfolk łączy ludzi, pokolenia i narodowości, a jest spotkaniem/zabawą taneczną, gdzie tańczy się do muzyki folkowej dla samej przyjemności tańczenia. Nie występujemy na scenie i nie nosimy specjalnych ludowych strojów – tańczymy najzwyczajniej w świecie dla przyjemności.

Ruch ten został zapoczątkowany we Francji, a z czasem rozrósł się, rozwijając się i czerpiąc z tradycji różnych krajów – między innymi Szwecji, Portugalii, Włoch, Rumunii, Węgier, a nawet Polski. Na terenie całej Europy staje się coraz bardziej popularny, o czym świadczą liczne nowe wydarzenia i stale rosnąca liczba uczestników.

Różnorodność taneczna jest ogromna – tańczymy w parach, trójkach, czwórkach, kołach, korowodach i innych układach, a czasem nawet solo. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Regularne czwartkowe spotkania

Jesteśmy otwartą grupą, w której każdy jest mile widziany. Nie trzeba mieć partnera/rki, wszystkiego uczymy na miejscu, nie wymagamy doświadczenia tanecznego, jedynie chęci do tańca, pozytywnego nastawienia i wygodnych butów.
W przeciwieństwie do szkół tanecznych nie ma obowiązku ciągłości i cotygodniowej obecności (ale i tak do tego zachęcamy).

Spotykamy się regularnie w każdy czwartek od godz. 20.00 na ul. św. Filipa 13 w Krakowie (5 minut pieszo od Dworca Głównego:)). Każde spotkanie zaczynamy warsztatem (co tydzień tłumaczony jest inny taniec), później płynnie przechodzimy do praktyki.

Co nas wyróżnia?

Czwartkowe Wprawki Balfolkowe to nie tylko tańce! Lubimy rozmawiać i wzajemnie się wspierać, dbamy o przyjacielską atmosferę i inkluzywność, obowiązuje zakaz oceniania. Czasami ktoś ma ochotę przy herbatce opowiedzieć o zalanej łazience czy innym zmartwieniu albo podzielić się radością, zawsze znajdzie się ktoś, kto wysłucha i wesprze. Zdarza nam się (bardzo lubimy takie „przypadki”) upiec lub kupić za dużo czegoś słodkiego, wtedy wspólnie zajmujemy się tym problemem w kuchni 🙂 Zatem nasze Czwartkowe Wprawki Balfolkowe to spotkania, podczas których można zarówno potańczyć jak i porozmawiać, jesteśmy trochę jak „grupa wsparcia”.

Jeśli nadal trudno Ci wyobrazić sobie czym jest balfolk, to najlepiej będzie, jeśli przyjdziesz i na żywo się przekonasz, kim jesteśmy, jak fajną i otwartą społeczność tworzymy i jak łatwo możesz się stać jej częścią 🙂

O naszej Fundacji

Fundacja Balfolks została powołana w lutym 2024 r. w Krakowie przez trójkę przyjaciół, miłośników szeroko rozumianej kultury tradycyjnej i tańców balfolkowych: Mateusza Pączka, Judytę Mrowiec i Amelię Marchewczyk. Decyzja o potrzebie sformalizowania działającej od 2017 roku nieformalnej grupy Balfolks pojawiła się, gdy ilość uczestników czwartkowych spotkań zaczęła wzrastać, a ekipa organizatorska zapragnęła działać na większą skalę, stawiając na popularyzację i rozwój balfolku w Krakowie.

Cele Fundacji

  1. upowszechnianie i rozwój kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego;
  2. podtrzymywanie i upowszechnianie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej;
  3. popularyzowanie i rozwijanie wiedzy o tradycji, kulturze i różnorodności folkloru europejskiego, rozumianego zarówno jako taniec, jak i muzyka;
  4. działalność na rzecz integracji europejskiej oraz rozwijania kontaktów międzynarodowych i międzykulturowych;
  5. wspomaganie działań mających na celu integrację Polski z innymi krajami w zakresie kultury, folkloru, tańca, muzyki i współpraca międzynarodowa w tym zakresie;
  6. promocja Rzeczypospolitej Polskiej za granicą;
  7. wspieranie rozwoju wspólnot i społeczności lokalnych;
  8. propagowanie i rozwijanie działalności charytatywnej i dobroczynności oraz pomocy społecznej, w tym pomocy osobom w trudnej sytuacji życiowej;
  9. działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz rozwój integracji międzypokoleniowej;
  10. rozwój nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania;
  11. propagowanie i rozwijanie edukacji kulturalnej;
  12. organizacja i upowszechnianie wolontariatu.

Dołącz do nas już dziś!

Poniżej znajdują się linki do naszych mediów społecznościowych, na których regularnie publikujemy informacje o nadchodzących wydarzeniach:)